poniedziałek, 1 lipca 2013

Wyniki konkursu Kursu Fotografii Artystycznej i Plfoto.com

pierwsza nagroda konkurs fotograficzny plfoto.com
fot. Renata Szczepanik

Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki wspólnego konkursu Kursu Fotografii Artystycznej i portalu Plfoto.com.

Zgłoszeń było bardzo dużo a poziom przesłanych zdjęć należy uznać za całkiem wysoki. Warto byłoby zatrzymać się dłużej przy wielu zdjęciach, jednak wymogi konkursu każą zwrócić się szczególnie do tych, które oprócz innych walorów najpełniej lub najciekawiej odnoszą się do tematu konkursu: Fotografia miasta-fotografia w mieście

Pierwsze miejsce i główną nagrodę otrzymała Renata Szczepanik, autorka zdjęcia Św. Tomasza po deszczu. Zdjęcie pełne ruchu, emocji i nastroju w nieoczywisty sposób odnosi się do tematu obecności fotografii w przestrzeni miejskiej. Prosty zabieg techniczny, użyty bardzo sensownie i z umiarem, nie zamienia się w zwykłe efekciarstwo, o które tak we współczesnej fotografii łatwo. Podkreśla natomiast i uwydatnia sens zdjęcia, poszerzając go o dodatkowe znaczenia. Wprowadzenie efektu obrazu w obrazie przywołuje jednocześnie fenomen fotografii, która pozostaje zawsze w napięciu pomiędzy rzeczywistym i nierzeczywistym. Piękna i intrygująca fotografia!

druga nagroda konkurs fotograficzny plfoto.com
fot. Grzegorz Barczyk
Drugie miejsce zajęła praca Grzegorza Barczyka Warszawskie światy równoległe i skośne.
To z jednej strony fotografia uliczna, wymagająca od autora wielkiej uważności i umiejętności dostrzegania pewnego potencjału miejsca/sytuacji, z drugiej to wyrafinowana graficznie kompozycja znakomicie ten potencjał wykorzystująca. Kalejdoskop odbić, napięcia linii i znakomicie opanowana równowaga całości tworzą spójny, nierzeczywisty, choć jednocześnie zaskakująco uporządkowany świat. Zdjęcie nawet przy dłuższym oglądaniu nie pozwala widzowi się od niego oderwać. Wzrok krąży wymyśloną przez autora trasą, nie mogąc się nasycić rozwiązywaniem wizualnej łamigłówki.

Trzecie miejsce zajęło zdjęcie autorstwa Tomasza Banasika. Minimalistyczny obraz wciąga i zatrzymuje na dłuższą chwilę. W zwichrowanej rzeczywistość prawie pustego placu, autor bawi się liniami, ciekawie prowadząc uwagę widza. Efekt skrzywienia obrazu pozostanie zapewne kontrowersyjny dla wielu fotografujących, szczególnie tych przejętych tzw. poprawnością techniczną. Należy jednak przyjąć, że poprawność powinniśmy tu rozumieć jako umiejętność stworzenia pełnego, przekonującego i wciągającego świata obrazu. Dokonanie tego tak oszczędnymi środkami jest z pewnością dużym osiągnięciem autora. Obecne na zdjęciu fotografie/plakaty, choć niewielkie rozmiarem, nawiązują mocno do tematu i skupiają uwagę intensywnością obrazu zderzonego z pustym otoczeniem.

trzecia nagroda konkurs fotograficzny plfoto.com
fot. Tomasz Banasik
Gratuluję laureatom!
Zbyszek Pozarzycki / KFA

Gratulacje składa także Plfoto.com