piątek, 16 sierpnia 2013

Intrygacje

Kurs Fotografii Artystycznej
fot. Bożena Medoń
Bożena Medoń i Małgorzata Włodarska serdecznie zapraszają na wernisaż swojej wystawy.
Intrygacje czyli obraz + słowo = spojrzenie na fotografię z refleksją nad intrygującymi tekstami.Wystawa jest pomyślana jako ekspozycja zdjęć i tekstów, stanowi autentyczną przestrzeń kreacji, na styku oglądania i czytania. Skłania do poetyckiego spojrzenia na fotografię. Każda fotografia odsyła do odmiennej czasoprzestrzeni, nasycona jest refleksją.

Dla Małgorzaty Włodarskiej słowo, własna poezja, stało się inspiracją do stworzenia obrazu. Fotografie  Małgorzaty są jak zatrzymane klatki myśli, zostawiają za sobą smugę marzeń, cień zadumy, zabarwiony melancholią. Dla Bożeny Medoń to obraz przywołuje słowo. Fotografia, tak jak słowo, stanowi formę, która pragnie coś wyrazić, zmusza do odkrywania znaczenia. Powołana do życia nowa rzeczywistość fotograficzna, ułamkowe obrazy widzialnego świata, stanowią swoisty pejzaż zmroku, kamieni i światła.
Dla autorek fotografia to wolność kreowania, stąd zamysł niniejszego projektu fotograficznego, którego celem jest synteza kontemplacyjnego charakteru zdjęć z przeżyciem poetyckim. Czy fotograficzny obraz pozbawiony słowa jest nieuchwytny? Czy fotografia wraz z tekstem staje się czymś trójwymiarowym? Czy fotografia wystarcza sama sobie? Oto pytania, które pojawiły się w czasie realizacji niniejszego projektu. Autorki pozostawiają odbiorcy pełną wolność interpretacji.

Kurs Fotografii Artystycznej
fot. Małgorzata Włodarska
Małgorzata Włodarska - absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej w Uniwersytecie Jagiellońskim, na stałe związana z Krakowem, choć przygodę z poezją rozpoczęła podczas kilkuletniego pobytu w Wielkiej Brytanii. Tam też zdobyte doświadczenia stały się inspiracją wierszy, które obecnie zilustrowała cyklem fotografii. W Krakowie ukończyła kurs fotografii artystycznej pod kierunkiem Zbigniewa Pozarzyckiego, a następnie udoskonaliła swój warsztat fotograficzny dzięki Przygodzie z fotografią, prowadzonej przez Małgorzatę Pióro i  Zygmunta Nováka. Fotografując, próbuje w codzienności odnaleźć inność i niezwykłość otaczających rzeczy, nadając im niecodzienny charakter.

Bożena Medoń - urodziła się i mieszka w Krakowie. Jest  absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studiów Podyplomowych Informacji Naukowej. Z wykształcenia i zamiłowania historyk. Ukończyła Kurs Fotografii Artystycznej pod kierunkiem Zbigniewa Pozarzyckiego oraz uczestniczyła w  warsztatach fotograficznych "Przygoda z fotografią". Jej ulubione tematy to: fotografia kreacyjna, artystyczna, makro oraz portret.

Wernisaż wystawy: 19. sierpnia 2013, godz. 19:15, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, Wypożyczalnia Główna, pok. 11 (parter)


Powyższy tekst oraz notki biograficzne pochodzą z materiałów prasowych towarzyszących wystawie.